infoszabolcs
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
FOGYASZTÓVÉDELEM
 
HÍRLEVÉL
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
ÖNKORMÁNYZATI HÍREK RENDELETEK!
 
KÉPTÁR
 
HITÉLET
 
EGÉSZSÉG
 
Hasznos linkek
 
Naptár:
2024. Június
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Idő
 
mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
xx
 
Fogyasztóvédelmi hírek
Fogyasztóvédelmi hírek : Itt a tél .

Itt a tél .

ofe  2004.10.01. 22:24

Mire figyeljünk a közüzemi szolgáltatások körében?

Tartalom
Itt a tél

Mire figyeljünk a közüzemi szolgáltatások körében?

Közelít a tél, a nyaraló egy ideig most nem szerepel heti programunkban. A téli időszakra magára hagyott házban számos óvintézkedést kell tenni. Ezek közül az egyik legfontosabb a vízhálózat és a vízmérő víztelenítése, a vízmérőakna gondos felkészítése a fagykár megelő-zése érdekében. Ha visszagondolunk a tavalyi télre, amikor majd egy hónapon keresztül folyamatosan fagypont alatt volt a hőmérséklet, különösen indokolt odafigyelni a vízmérő fagy elleni megóvására. Annál is inkább, mivel a közműves ivóvíz ellátásról és közműves szennyvíz elvezetésről szóló 38/1995. (IV. 5.) Kormányrendelet bennünket, fogyasztókat tesz felelőssé a vízmérőakna, illetve vízmérőhely hozzáférhetőségének biztosításáért és tisztán tartásáért, a mi feladatunk gondoskodni a vízmérő fagy elleni megfelelő védelméről. Itt kell felhívni a figyelmet, hogy ugyanez a jogszabály kimondja, kötelesek vagyunk a szol-gáltatót haladéktalanul értesíteni a vízmérő rendellenes működéséről. Mi, fogyasztók felelünk a vízdíjelszámolás alapjául szolgáló vízmérők és a leszerelésüket megakadályozó zárak sértetlen megőrzéséért és védelméért, illetve a nekünk felróható okból megrongálódott vagy elveszett vízmérő javításának, pótlásának, szerelésének, továbbá hitelesítésének költségeit kötelesek vagyunk a szolgáltatónak megtéríteni. Mindez azt jelenti, ha nem vigyázunk kellő-képpen a tél során a vízmérőre, és az esetleg elfagy, kár fog minket érni: nemcsak az elfa-gyott mérő pótlásának költségei, de a fagy felengedését követően az elfagyott mérőn vagy elfagyott vezetékszakaszon keresztül elfolyt víz díja is minket terhel. Érdemes tehát nagyon gondosan eljárnunk még a tél beállta előtt.

Víztelenítés

Az ingatlan víztelenítését úgy végezzük, hogy az aknában lévő mérőt megelőző főelzáró csapot elzárva, a víztelenítőcsonkon keresztül folyassuk ki a belső hálózatból a vizet. (A víztelenítőcsonknak ugyancsak a fagyhatár alatti vezetékszakaszon, a belső hálózat legmé-lyebb részén kell elhelyezkedni. Ha ilyen még nincs, feltétlen alakíttassuk ki). Ne felejtsük el a WC víztartályát kiüríteni. A fagyveszély érintheti a bűzelzáró csőszakaszokat is a WC, für-dőszoba, konyhai mosogató lefolyóinál megrekedt, vagy szándékosan otthagyott, a csator-naszag visszaáramlását megakadályozni hivatott vízmennyiség miatt. Kipumpálhatjuk azt, de vannak, akik felületkímélő, fagyálló, fertőtlenítő hatású folyadékot töltenek a bűzelzáró ve-zetékszakaszba. A víztelenítéssel biztosíthatjuk tehát, hogy a fűtetlen ház vezetékeiben és az aknában lévő mérőben nem lesz víz, ami megfagyhat. A megfagyott víz jelenti ugyanis a veszélyt, hiszen annak térfogata megnő, és ez szétvetheti a csőhálózatot vagy a mérőt. Ez-zel persze még nem végeztünk: az aknában lévő mérőt még akkor is érdemes valamilyen textillel beborítani, "felöltöztetni", ha úgy gondoljuk, hogy az aknában "elég mélyen" helyez-kedik el. Mi tekinthető elég mélynek? Magyarországon éghajlati viszonyaink miatt úgy te-kintjük, hogy a talaj fagyhatára 1 -1,2 m-rel a földfelszín alatt van. Ha a "felöltöztetett" mé-rőnk legalább ilyen mélyen helyezkedik el (ez azt is jelenti, hogy az akna ennél mélyebb), és az aknát gondosan betakartuk, nem érhet bennünket kellemetlen meglepetés tavasszal. Tudnunk kell, hogy a mérőakna kialakítására a szolgáltató köteles ugyan útmutatást adni, de ha azt nem jól építettük meg, saját költségünkön kötelezhetnek annak átalakítására. Az ak-nának egyébként nemcsak megfelelően mélynek, de megfelelő keresztmetszetűnek is kell lennie. A vízmérő helyes működéséhez elengedhetetlen, hogy a mérőt legalább a csatlakozó átmérő ötszörösének megfelelő hosszúságú egyenes csőszakasz előzze meg, és ha a mé-rőhöz vezető nagyobb átmérőjű csövet kell kúpos átmenettel kisebbre csökkenteni, a kúpos-ság nem lehet nagyobb 8 o-nál. Ezzel biztosítható a turbulencia mentes vízáramlás és így a korrekt mennyiségmérés.

Tavasszal, illetve az első ismételt üzembe helyezéskor fel kell készülnünk arra, hogy a tél során esetleg elalgásodott, vasoxiddal vagy vízkővel borított vezetékhálózatot ki kell tisztítanunk. Erre ma már beszerezhetőek megfelelő, környezetvédelmi és egészségügyi szempontból engedélyezett fertőtlenítő szerek. Használatba vétel előtt érdemes gondosan átmosni belső hálózatunkat.

Hiteles gázmérő

A tél kezdetén egy másik szolgáltatási ág is az érdeklődés középpontjába kerül: ez a gázszolgáltatás. A téli hónapokban a gázfűtéses lakásokban jelentősen megugrik a fogyasztás. Most egy olyan jelenségre hívjuk fel a figyelmet, ami látszólag anyagi előnyt jelent számunk-ra, azonban a valóságban csak problémát fog jelenteni "nyerészkedési vágyunk". Előfordulhat ugyanis, hogy a gázmérőnk, amelyik már jó pár éve szolgálja a fogyasztásmérést, egyszer csak elkezd akadozni, időnként megáll, aztán újra mér, miközben a gáz akadálytalanul áramlik rajta keresztül. Tudjuk tehát használni a gázkészülékeinket, boylert és konvektort, de a számlánk nem a ténylegesen elfogyasztott gázmennyiség ellenértékét tartalmazza majd.

A gázszolgáltatásról szóló 1994. évi XLI. törvény szerint a gázszolgáltató feladata a lakossá-gi fogyasztó gázmérőjének felszerelése, karbantartása és időszakos újrahitelesítése (a háztartásokban szokásos gázmérőket tízévente kell újra hitelesíteni), azonban nekünk, fo-gyasztóknak is van kötelezettségünk a gázmérőkkel kapcsolatban. A gázmérő a gázszol-gáltató tulajdona, állagmegóvása viszont a fogyasztó kötelessége.

Ha észrevesszük, hogy gázmérőnk nem jól mér, saját érdekünkben célszerű ezt azonnal jelenteni a szolgáltatónak. A törvény lehetővé teszi a szolgáltatónak, hogy ha a mérő hibásan mér (a gázmérő nem mér, nem jelzi, vagy hibásan jelzi a fogyasztást), az előző év azonos időszakának fogyasztását vegye alapul a számlakészítésnél. Ha az előző év azonos időszakának gázfogyasztása nem állapítható meg, a megelőző három mérőleolvasási időszaknak egy időszakra eső átlagát (amelyet az évszaknak megfelelően az előző évi fűtési fogyasztás figyelembevételével kell helyesbíteni) kell a számlázás alapjául venni. A törvény arra is feljogosítja a szolgáltatót, hogy becsléssel állapítsa meg a fogyasztást akkor, ha a mérő hibás működés miatt nem vehető figyelembe a számlázásnál, és ha időközben a gázfogyasztókészülékek száma vagy fajtája (a helyiségben lakó személyek száma), vagy a helyiség mérete megváltozott.

Mindent összevetve saját érdekünkben figyeljünk a gázmérőnkre. Legnyugodtabbak akkor lehetünk, ha annyi gáz felhasználásáért kell fizetnünk, mint amennyit ténylegesen elfogyasztottunk. Ezt pedig hibátlanul működő, hiteles mérő segítségével lehet megmérni és elszámolni.

Sándor Angéla
vezető főtanácsos, FVF

2002. december