Hipertnia/Magasvrnyoms betegsg/
A hipertnia a legelterjedtebb krnikus betegsg. Kzismert, hogy a hipertnia a f kockzati tnyezje a stroke-nak (agyvrzsnek), a szvizominfarktusnak, r- s vesekrosodsnak, ltsvesztsnek s ms veszlyes betegsgeknek. Mgis optimistk lehetnk: az utbbi 30-35 vben lnyeges elrehalads trtnt e betegsg kezelsben (az 1973-74-es vekhez kpest a stroke-nak tulajdonthat hallozs 50%-kal, a szvroham okozta hallozs tbb mint 40%-kal cskkent). Ugyanakkor korai a betegsg feletti gyzelmet nnepelni. Nagyon sok beteg figyelmen kvl hagyja a hipertnia megelzst s az egszsges letmdra vonatkoz ajnlsokat, sokan nem is tudnak betegsgkrl s sok milli hipertnis beteg nem, kap megfelel kezelst.
Mi a hipertnia?
Szervezetnkben az erek teljes hossza elri a 111000 kilomtert. Minden egyes szvverssel 60-80 gramm oxignben ds vrt pumpl nagy nyomssal a szv kamrjbl az aortba, az emberi test legnagyobb artrijba. Az aorta artrikra s ezek n. arteriolkra oszlanak. Ezek tovbbtjk az oxignt a kapillris erekbe: a fa leveleibe. A kapillris erek mikroszkopikusak, szerepk az, hogy testnk minden sejtjt ellssk oxignnel s tpanyagokkal. Miutn a vr tadta oxignjt a sejteknek, visszatr a szvbe a vnk hlzatn keresztl. Megfelel er alkalmazsa szksges ahhoz, hogy a vrt keresztl lehessen pumplni az artriknak s vnknak ezen az elgaz rendszern. A vrnyoms az erekben raml vr ltal az rfalra gyakorolt er. Az artris vrnyoms termszetesen fgg a szv munkjtl, de az arteriolk – a legkisebb artrik – szerepe a vrnyoms szablyozsban semmivel sem kisebb. Rendelkeznek a relaxci (ellazuls) kpessgvel, amikor vrnyomscskkens szksges, vagy kpesek sszehzdsra, amikor a nyomsnak magasabbnak kell lennie. Az artris vrnyoms egynenknt klnbz lehet az illet tevkenysgtl fggen, s vltozhat a nap folyamn is. A vrnyoms rendszerint alacsonyabb hajnali 1: 00 s 5: 00 ra kztt, gyorsan emelkedik 6: 00 s 8: 00 ra kztt, ezt kveten gyakorlatilag vltozatlan marad a nap folyamn s este, majd jszaka 11: 00 s 12: 00 kztt cskken ismt. A vrnyoms a korral vltozik. A norml rtk gyermekeknl 70/50 Hgmm, idsebb embereknl ltalban meghaladja a 120/80 Hgmm-t.
Milyen tnyezk befolysoljk a vrnyoms rtkt?
A vr ramlsa szervezetnkben rvnyszer, egyszer felgyorsul, majd mskor lelassul. A percenknti szvversszm tlagosan 60-70, ez 120-140-ig emelkedhet, pl. terhels sorn. Mint tudjuk, a szv minden sszehzdst egy rvid relaxcis vagy nyugalmi szakasz kveti, a vrnyoms pedig vltozik ez alatt a ciklus alatt. A vrnyomsrtkeket rendszerint kt szmmal jellik: 120/80. A magasabb szmot szisztols vrnyomsnak nevezik, s ez jelzi a vr ltal az rfalra a szv sszehzdsakor kifejtett cscsnyomst. Az alacsonyabb szmot diasztols vrnyomsnak nevezik, a szv elernyedsi peridusban mrt vrnyomst jelzi. A 140/90 Hgmm feletti vrnyomst mr az artris hipertnia jelnek tekintik.
Hogyan trtnik a hipertnia diagnosztizlsa?
A hipertnia diagnzisa rendszerint nem egyszeri vrnyomsmrssel trtnik, kivve, ha az rtkek kiugran magasak, pldul nyugalmi helyzetben magasabb 170-180/105-110-nl. ltalban hrom vrnyomsmrst vgeznek egy bizonyos idtartam alatt, hogy a diagnzist megerstsk. Figyelembe kell venni az egyes mrsek krlmnyeit is, mivel a vrnyoms gyakran emelkedik stressz hatsra, kvivs vagy egy cigaretta elszvsa utn. rdekes, hogy az orvosi rendelben vgzett vrnyomsmrsek sokszor nem tkrzik a vals rtkeket. Ez az gynevezett „fehr kpeny hipertnia”, amelyet a betegnek a betegsgtl vagy az orvostl val flelme okoz.
Ha a vrnyomsrtkek egy felnttnl nem haladjk meg a 140/90-et, a kvetkez mrs ltalban nem szksges egy ven bell. Olyan betegek, akiknek a vrnyomsa a 140/90 s 160/100 kztti tartomnyban van, gyakoribb mrst ignyelnek a diagnzis megerstse rdekben. Magas diasztols nyoms (110 vagy 115 Hgmm) azonnali kezelst tesz szksgess. Idsebb embereknl gyakran a hipertnia egy specilis formja tapasztalhat, amelyet „izollt szisztols hipertninak” neveznek. Erre az a jellemz, hogy a szisztols rtkek elrik vagy meghaladjk a 140 Hgmm-es rtket, mg a diasztols nyoms 90 Hgmm alatt marad. Az artris hipertninak ez a formja veszlyes kockzati tnyezje a stroke-nak s a szvelgtelensgnek. A vrnyomsmrs mellett az orvosok egyb szervek elvltozsait is ellenrzik, fleg ha a nyomsrtkek a magasabb tartomnyban vannak.(szemszeti vizsglat, szv ellenrzse, laboratriumi vizsglat).
Mik lehetnek az artris hipertnia okai?
Az esetek tbb mint 90%-ban az artris hipertnia oka ismeretlen. Erre vonatkozik a primer vagy esszencilis hipertnia elnevezs. A tudsok azt gondoljk, hogy a primer hipertninak szmos hajlamost tnyezje van: zavarok a hormonlis egyenslyban, a sfelszvds a vesben s/vagy olyan anyagok jelenlte a vrben, amelyek a vrerek sszehzdst okozzk. Ezek a vltozsok lehetnek genetikai htterek vagy tl ss telek fogyasztsnak kvetkezmnyei. A betegeknek kb. 10%-a szenved egyb betegsgek ltal okozott, illetve betegsgek vagy gygyszerek mellkhatsa ltal kivltott hipertniban. A hipertninak ezt a formjt szekundernek nevezik. Okai: vesebetegsg, renlis erek betegsge, gygyszermellhats, mellkvese tumor.
Kinl ll fenn a hipertnia kockzata?
Magas vrnyoms elfordulhat brmely trsadalmi csoportban, frfiaknl s nknl egyarnt. A legtbb esetben a betegsg felntteknl, 35-50 ves korban alakul ki. A betegsg kifejldst elsegtik a rizikfaktorok, azaz kockzati tnyezk. Ilyenek a dohnyzs, a tlzott sfogyaszts, alkoholfogyaszts s a tl kevs kliumot tartalmaz tpllk.
(Makranc)
|