infoszabolcs
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
FOGYASZTVDELEM
 
HRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
NKORMNYZATI HREK RENDELETEK!
 
KPTR
 
HITLET
 
EGSZSG
 
Hasznos linkek
 
Naptr:
2020. November
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Id
 
mail
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
xx
 
HIPERTNIA/MAGASVRNYOMS BETEGSG

Hipertnia/Magasvrnyoms betegsg/

 

A hipertnia a legelterjedtebb krnikus betegsg. Kzismert, hogy a hipertnia a f kockzati tnyezje a stroke-nak (agyvrzsnek), a szvizominfarktusnak, r- s vesekrosodsnak, ltsvesztsnek s ms veszlyes betegsgeknek. Mgis optimistk lehetnk: az utbbi 30-35 vben lnyeges elrehalads trtnt e betegsg kezelsben (az 1973-74-es vekhez kpest a stroke-nak tulajdonthat hallozs 50%-kal, a szvroham okozta hallozs tbb mint 40%-kal cskkent). Ugyanakkor korai a betegsg feletti gyzelmet nnepelni. Nagyon sok beteg figyelmen kvl hagyja a hipertnia megelzst s az egszsges letmdra vonatkoz ajnlsokat, sokan nem is tudnak betegsgkrl s sok milli hipertnis beteg nem, kap megfelel kezelst.

 

Mi a hipertnia?

 

Szervezetnkben az erek teljes hossza elri a 111000 kilomtert. Minden egyes szvverssel 60-80 gramm oxignben ds vrt pumpl nagy nyomssal a szv kamrjbl az aortba, az emberi test legnagyobb artrijba. Az aorta artrikra s ezek n. arteriolkra oszlanak. Ezek tovbbtjk az oxignt a kapillris erekbe: a fa leveleibe. A kapillris erek mikroszkopikusak, szerepk az, hogy testnk minden sejtjt ellssk oxignnel s tpanyagokkal. Miutn a vr tadta oxignjt a sejteknek, visszatr a szvbe a vnk hlzatn keresztl.
Megfelel er alkalmazsa szksges ahhoz, hogy a vrt keresztl lehessen pumplni az artriknak s vnknak ezen az elgaz rendszern. A vrnyoms az erekben raml vr ltal az rfalra gyakorolt er. Az artris vrnyoms termszetesen fgg a szv munkjtl, de az arteriolk – a legkisebb artrik – szerepe a vrnyoms szablyozsban semmivel sem kisebb. Rendelkeznek a relaxci (ellazuls) kpessgvel, amikor vrnyomscskkens szksges, vagy kpesek sszehzdsra, amikor a nyomsnak magasabbnak kell lennie.
Az artris vrnyoms egynenknt klnbz lehet az illet tevkenysgtl fggen, s vltozhat a nap folyamn is. A vrnyoms rendszerint alacsonyabb hajnali 1: 00 s 5: 00 ra kztt, gyorsan emelkedik 6: 00 s 8: 00 ra kztt, ezt kveten gyakorlatilag vltozatlan marad a nap folyamn s este, majd jszaka 11: 00 s 12: 00 kztt cskken ismt. A vrnyoms a korral vltozik. A norml rtk gyermekeknl 70/50 Hgmm, idsebb embereknl ltalban meghaladja a 120/80 Hgmm-t.

 

Milyen tnyezk befolysoljk a vrnyoms rtkt?

 

A vr ramlsa szervezetnkben rvnyszer, egyszer felgyorsul, majd mskor lelassul.
A percenknti szvversszm tlagosan 60-70, ez 120-140-ig emelkedhet, pl. terhels sorn. Mint tudjuk, a szv minden sszehzdst egy rvid relaxcis vagy nyugalmi szakasz kveti, a vrnyoms pedig vltozik ez alatt a ciklus alatt. A vrnyomsrtkeket rendszerint kt szmmal jellik: 120/80. A magasabb szmot szisztols vrnyomsnak nevezik, s ez jelzi a vr ltal az rfalra a szv sszehzdsakor kifejtett cscsnyomst. Az alacsonyabb szmot diasztols vrnyomsnak nevezik, a szv elernyedsi peridusban mrt vrnyomst jelzi. A 140/90 Hgmm feletti vrnyomst mr az artris hipertnia jelnek tekintik
.

 

Hogyan trtnik a hipertnia diagnosztizlsa?

 

A hipertnia diagnzisa rendszerint nem egyszeri vrnyomsmrssel trtnik, kivve, ha az rtkek kiugran magasak, pldul nyugalmi helyzetben magasabb 170-180/105-110-nl. ltalban hrom vrnyomsmrst vgeznek egy bizonyos idtartam alatt, hogy a diagnzist megerstsk. Figyelembe kell venni az egyes mrsek krlmnyeit is, mivel a vrnyoms gyakran emelkedik stressz hatsra, kvivs vagy egy cigaretta elszvsa utn.
rdekes, hogy az orvosi rendelben vgzett vrnyomsmrsek sokszor nem tkrzik a vals rtkeket. Ez az gynevezett „fehr kpeny hipertnia”, amelyet a betegnek a betegsgtl vagy az orvostl val flelme okoz.

Ha a vrnyomsrtkek egy felnttnl nem haladjk meg a 140/90-et, a kvetkez mrs ltalban nem szksges egy ven bell. Olyan betegek, akiknek a vrnyomsa a 140/90 s 160/100 kztti tartomnyban van, gyakoribb mrst ignyelnek a diagnzis megerstse rdekben. Magas diasztols nyoms (110 vagy 115 Hgmm) azonnali kezelst tesz szksgess.
Idsebb embereknl gyakran a hipertnia egy specilis formja tapasztalhat, amelyet „izollt szisztols hipertninak” neveznek. Erre az a jellemz, hogy a szisztols rtkek elrik vagy meghaladjk a 140 Hgmm-es rtket, mg a diasztols nyoms 90 Hgmm alatt marad.
Az artris hipertninak ez a formja veszlyes kockzati tnyezje a stroke-nak s a szvelgtelensgnek.
A vrnyomsmrs mellett az orvosok egyb szervek elvltozsait is ellenrzik, fleg ha a nyomsrtkek a magasabb tartomnyban vannak.(szemszeti vizsglat, szv ellenrzse, laboratriumi vizsglat).

 

Mik lehetnek az artris hipertnia okai?

 

Az esetek tbb mint 90%-ban az artris hipertnia oka ismeretlen. Erre vonatkozik a primer vagy esszencilis hipertnia elnevezs. A tudsok azt gondoljk, hogy a primer hipertninak szmos hajlamost tnyezje van: zavarok a hormonlis egyenslyban, a sfelszvds a vesben s/vagy olyan anyagok jelenlte a vrben, amelyek a vrerek sszehzdst okozzk. Ezek a vltozsok lehetnek genetikai htterek vagy tl ss telek fogyasztsnak kvetkezmnyei. A betegeknek kb. 10%-a szenved egyb betegsgek ltal okozott, illetve betegsgek vagy gygyszerek mellkhatsa ltal kivltott hipertniban. A hipertninak ezt a formjt szekundernek nevezik. Okai: vesebetegsg, renlis erek betegsge, gygyszermellhats, mellkvese tumor.

 

Kinl ll fenn a hipertnia kockzata?

 

Magas vrnyoms elfordulhat brmely trsadalmi csoportban, frfiaknl s nknl egyarnt. A legtbb esetben a betegsg felntteknl, 35-50 ves korban alakul ki. A betegsg kifejldst elsegtik a rizikfaktorok, azaz kockzati tnyezk. Ilyenek a dohnyzs, a tlzott sfogyaszts, alkoholfogyaszts s a tl kevs kliumot tartalmaz tpllk.

 

  (Makranc)